Nowoczesność i wygoda
Projektowanie kuchni – wyzwania

Projektowanie kuchni – wyzwania

Kuchnia to wyjątkowo ważna przestrzeń w domu – tu przygotowuje się posiłki, tu też często się je zjada, w kuchni toczą się rozmowy i czasem – życie towarzyskie. Dlatego projektując kuchnię w swoim domu czy mieszkaniu należy przestrzegać kilku zasad, projektowanie układu tego pomieszczenia może być nie lada wyzwaniem. O czym trzeba pamiętać, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni? Przedstawiamy garść porad, które pomogą odpowiedzieć na te pytania!

Cechy projektu kuchni muszą być zdeterminowane przez ergonomię wyposażenia i funkcjonalność układu pomieszczenia. Układ kuchni wyznaczy nam lokalizacja i dostępność do mediów – wody, gazu, prądu i wentylacji oraz ustawienie lodówki, zlewu i kuchenki. Odległości pomiędzy zlewem, kuchenką i lodówką nie powinny być zbyt duże, z reguły – 120-210 cm (lodówka może stać nieco dalej) i powinny tworzyć kształt trójkąta oraz strefy: mycia, gotowania i zapasów. Następnie – przestrzeń robocza. Tę można wygospodarować na blatach roboczych oraz, jeśli rozmiar pomieszczenia na nią zezwala, na wyspie kuchennej. Blaty robocze powinny być umieszczone na dogodnej wysokości, dostosowanej do wzrostu i potrzeb osoby, która zwykle będzie gotować, standardowo przyjmuje się ją na 90 cm. Dla wygody, można zaprojektować miejsca do pracy na różnych wysokościach.

Meble kuchenne: jakie wybrać?

Do zagospodarowania kuchni można wybrać kilka rodzajów mebli. Będą to meble kuchenne modułowe lub do zabudowy. Meble modułowe są rozwiązaniem wygodnym, szybkim i tańszym, dadzą nam swobodę przestawiana, zestawiania w dowolnych konfiguracjach, piętrowania itp., ale nie dają nam wpływu na wybór rodzajów szafek, zabudowy wyposażenia kuchni i dopasowania mebli do nietypowego kształtu pomieszczenia. Z kolei meble kuchenne do zabudowy są zawsze rozwiązaniem bardziej kosztownym, jednak w całości dopasowanym do naszych potrzeb i do wymagań pomieszczenia. Zapewniają maksymalne wykorzystanie powierzchni i przestrzeni, wygodne rozwiązania, pozwalają również na swobodną zabudowę sprzętów AGD. Wygodne kształty ustawienia mebli pod zabudowę, jakie są stosowane, to kształty liter U, L i G. Stanowczo nie poleca się stosowania zabudowy rzędowej, zaburzy ona układ trójkąta, sprawi, że praca w kuchni nie będzie efektywna, a męcząca i wymusi pokonywanie dodatkowych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia kuchni.

All comments

Leave a Reply