Nowoczesność i wygoda
Nowoczesna kuchnia – czyli jaka?

Nowoczesna kuchnia – czyli jaka?

Wiele się mówi o nowoczesnych rozwiązaniach w wystroju i aranżacji wnętrz. Ciekawe rozwiązania stosuje się i w domach wolnostojących, i w mieszkaniach. Zwłaszcza projekty tych ostatnich, ze względu na ograniczoną przestrzeń do adaptacji, starają się sięgać do nieszablonowych rozwiązań. Postaramy się dziś odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda nowoczesna kuchnia.

Przede wszystkim, coraz częściej obserwujemy tendencję do otwierania przestrzeni. Kuchnia przestaje być odrębnym pomieszczeniem, łączy się ją z salonem lub pokojem jadalnym. Powstanie takiego aneksu kuchennego wymusza zastosowanie różnych rozwiązań estetycznych, które z jednej strony będą spójne z wystrojem całego pomieszczenia, z drugiej jednak wyznaczą wyraźnie przestrzeń kuchenno-jadalną, przy czym będą wyjątkowo funkcjonalne. Dlatego w projektach kuchni dominują obecnie rozwiązania minimalistyczne, częstostosujące zupełnie gładkie fronty. Bez zdobień, frezów, czasem nawet bez uchwytów meblarskich, do tego chętnie w jasnych, zapewniających lekkość barwach. Intensywne kolory pojawiają się, ale raczej w formie dodatków. Wykorzystuje się coraz częściej także połączenia różnych materiałów: pochodzenia naturalnego – kamień i drewno – i łączy je z materiałami nowoczesnymi – stalą, betonem i szkłem w rozmaitych postaciach. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest drewno, oferuje bowiem użytkownikom i piękny, niepowtarzalny deseń, i ciepło, i elegancki wygląd. A i starzeje się w sposób dystyngowany! W połączeniu z ascetycznym chłodem stali kwasoodpornej czy ciepłem miedzi oraz lekkością jasnych, pastelowych barw tworzy naprawdę niebanalne wrażenie wystroju nowoczesnej kuchni. Najczęściej wybierane stylistyki do kuchni to: skandynawska (lekka, przestronna, jasna i nad wyraz funkcjonalna), wyjątkowo modna ostatnio industrialna (z instalacjami na wierzchu, wykorzystująca przemysłowy design dodatków), hi-tech (dominacja stali, szkła, betonu architektonicznego i eksponująca nowoczesne sprzęty AGD), ale z mody nie wychodzą również klasyczne rozwiązania, nawiązujące do stylistyki rustykalnej Prowansji, Toskanii, angielskiej prowincji czy po prostu stylu retro. Całości wystroju nowoczesnej kuchni dopełnia odpowiednio dobrane oświetlenie, najlepiej z kilku źródeł, wykorzystujące lampy ogólne i punktowe, doświetlające stół, blaty robocze, zlew i kuchenkę. Chętnie sięga się również po ozdobne taśmy ledowe, podkreślające walory estetyczne naszego projektu.

Wyposażenie kuchni: meble kuchenne

Targi i imprezy branżowe producentów oraz projektantów wnętrz wskazują tendencję stosowania w przestrzeniach kuchennych mebli pod zabudowę, tak w poziomie, jak i w pionie. Zabudowane meble kuchenne nadadzą pomieszczeniu sznytu wyjątkowości i jednocześnie pozwolą na utrzymanie w nim porządku, co nie jest łatwe w przypadku połączenia kuchni z salonem. Nowoczesne kuchnie wykorzystują meble o ergonomicznych rozwiązaniach technicznych: szuflady są całkowicie wysuwane i mają organizery, w szafkach kuchennych znajdziemy sprytne mechanizmy, których możliwości montażowe zapewniają meblom wygodne formy otwierania, np. unoszone fronty, do tego poprawiają funkcjonalność samych szafek, choćby poprzez system cargo (wysuwane na szynach kosze i półki, nierzadko z możliwością obrotu zawartości szafki), szeroko rozwierające się zawiasy i inne techniczne udogodnienia. Fronty mebli kuchennych w takim nowoczesnym pomieszczeniu mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich dobór ogranicza zasobność budżetu kupującego. Stosuje się wykończenia laminowane  i lakierowane, płyty MDF, forniry czy lite drewno, ale spotykamy również  fronty ceramiczne i mineralne, mineralno-akrylowe, stalowe i szklane, wykończone na najwyższy połysk, matowe lub półmat. 

All comments

Leave a Reply