Nowoczesność i wygoda
 Meble tapicerowane: wersalka

Meble tapicerowane: wersalka

Urządzanie salonu, szczególnie w niewielkich rozmiarów mieszkaniu, może być trudne: nierzadko zastanawiamy się, czy wybrać do niego kanapę lub sofę przeznaczoną wyłącznie do siedzenia, czy lepiej zainwestować w wersalkę, mebel z funkcją spania. Jeżeli często odwiedzają nas goście zostając na noc, wersalka może okazać się zbawiennym rozwiązaniem. Sprawdzi się także wtedy, gdy nie mamy warunków na wstawienie do sypialni pełnowymiarowego łóżka. Wersalka to rodzaj tapicerowanego mebla przypominającego ławkę. Ma możliwość rozkładania się, chowania pościeli do pojemnika, jest praktyczna, funkcjonalna i łatwa w ustawieniu, nie zajmuje też zbyt wiele przestrzeni. Wersalka często jest utożsamiana z kanapą lub sofą, jednak jest to inny rodzaj tapicerowanego mebla z funkcją rozkładania: w wersalce oparcie i siedzisko połączone są w jedną całość, podczas gdy kanapy i sofy mają je zazwyczaj rozdzielone. Różni się również system otwierania tych mebli. W rozkładanej sofie unosimy siedzisko i wyciągamy je do siebie, kładąc później oparcie będące uzupełnieniem powstałej w ten sposób wolnej przestrzeni. Wersalka z kolei otwiera się poprzez równoczesne uniesienie części do siedzenia i położenie oparcia. Mechanizm otwierania umożliwia uniesienie siedziska pod kątem prostym, co daje użytkownikowi wersalki dostęp do skrzyni na pościel. Odblokowanie mechanizmu przeistacza ją szybko w dwuosobowe łóżko, idealne dla niezapowiedzianych gości.

Kupujemy wersalkę – jak wybrać?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się kupić wersalkę,dobrze jest zastanowić się nad własnymi potrzebami i sprecyzować kryteria wyboru. Podpowiadamy, jak wybrać wersalkę.

Przede wszystkim liczyć się będzie wygoda jej użytkowania; mebli tapicerowanych nie nabywamy na co dzień, dlatego trzeba będzie na takiej wersalce nie tylko usiąść, ale też sprawdzić czy łatwo i szybko się rozkłada, czy pojemnik na pościel jest dostatecznie ładowny, trzeba się będzie wreszcie na niej położyć i zwyczajnie poczuć jak przyszły użytkownik. Niektóre wersalki mają boczki czy podparcia, które być może są komfortowe przy siedzeniu, utrudniają jednak spanie osobom wysokim. Pożądany rozmiar przestrzeni do spania na wersalce to długość 190 cm i szerokość 120 cm. Z kolei siadając na wersalce warto sprawdzić, czy układ siedzisko-oparcie jest dostosowany do naszych warunków fizjologicznych, czy oparcie jest dostatecznej wysokości i dobrze dopasowuje się do pleców osoby siedzącej oraz czy wygodnie się z takiej wersalki wstaje. Istotny wreszcie będzie typ wypełnienia siedziska będącego przecież jednocześnie podstawą wygodnego spania. W wersalkach najlepiej sprawdzają się materace wypełnione sprężynami bonellowymi, dając zarówno stabilne podparcie, jak i dużą dozę komfortu podczas snu. Co do obicia zaś – powinno być miękkie, miłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu. Wielu producentów oferuje wersalki z możliwością wybrania stosownego do naszych potrzeb obicia.

All comments

Leave a Reply